Ehliyet Harç Ücretleri

2023 Ehliyet Harçları

Bildiğiniz üzere her sene sürücü ehliyeti ve sürücü kursu fiyatlarında düzenlemeler yapılıyor. Sürücü kursunuza, ehliyet ücreti öderken aslında devlete ödenmesi gereken bir miktar parayı da bu ücrete dahil etmiş oluyorsunuz. Buna 2023 ehliyet harç fiyatları adı veriliyor. Bu fiyatların içerisinde değerli kağıt bedelleri, harç bedelleri ve vakıf payı bulunuyor. Bu fiyatları ödeyerek ehliyet sahibi olmak için gereken resmi ücretleri devlete teslim etmiş olursunuz. Gelin 2023 yılında güncellenen ehliyet harç fiyatlarına bir göz atalım.

2023 Ehliyet Sınavı Fiyatları

Ehliyet sınavına girerken sınav günü için de ayrı bir ücret ödemek zorundasınız. Bu ücret geçen sene ile aynı kalarak teorik sınav için 120, direksiyon sınavı için ise 160 TL olarak belirlendi. Eğer tekrardan direksiyon sınavına girecekseniz veya ehliyetinizi yükseltmek istiyorsanız yine direksiyon sınavı ücreti olan 160 TL’yi ödemeniz gerekiyor.

A, A1, A2 ve F Sınıfı İçin Harç Ücreti

Her sınıfın farklı bir harç ücreti olduğunu söylememizde fayda var. 2023 yılı itibarıyla A, A1, A2 ve F sınıfı için belirlenen harç ücreti ise şu şekildedir:

Harç ödemesi: 825 TL

Değerli Kağıt Bedeli: 624 TL

Vakıf Payı: 145 TL

Toplam: 1594 TL

Toplamda 1594 TL gibi bir ücret ödeyerek bu sınıfların sınavlarına girebilir ve ehliyetinizi alabilirsiniz. Fakat bu ücretin sürücü kursu ücretinden ayrı tutulduğunu ve sadece devlet kurumlarına ödenmesi gereken zorunlu bir miktar olduğunu hatırlatmakta fayda var.

B Sınıfı için 2023 Harç Ücreti

Yollarda gördüğümüz klasik ve ağır tonajlı olmayan arabalar için ise belirlenmiş ayrı bir ücret bulunuyor. B sınıfı için belirlenmiş 2023 yılı harç ücreti:

Harç Ödemesi: 2.489,90 TL

Değerli Kağıt Bedeli: 624 TL

Vakıf Payı: 145 TL

Toplam: 3.258,9 TL

Yani 3258 TL 9 kuruş ödeyerek ve gereken sürücü kursu masraflarınızı karşılayarak sizler de kolayca B sınıfı bir ehliyete sahip olabilirsiniz.

B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G ve M Sınıfı İçin 2023 Harç Ücreti

Bu sınıflar genelde ağır tonajlı araçları, iş makinalarını ve yolcu otobüslerini kapsamaktadır. Genel olarak en yüksek devlet ödemelerinin bu sınıfta bulunduğunu söyleyebiliriz. 2023 yılına dair bu sınıfların harç ücreti ise şöyle belirlenmiş:

Harç Ücreti: 4.154,70 TL

Değerli Kağıt Bedeli: 624 TL

Vakıf Payı: 145 TL

Toplam: 4.923,70 TL

Toplamda 4923 TL 70 kuruş ödemeniz halinde ve sınavı da başarıyla geçtiyseniz bu sınıfa dair sürücü ehliyetlerini başarıyla alabilirsiniz.

Ehliyet Harçları Hangi Bankaya ve Nasıl Yatırılır

Ehliyet harçlarını aslında sürücü kurslarınıza takdim ettiğiniz takdirde onlar sizin adınıza harç ücreti ödeme işlemlerini yerine getirecektir. Fakat diğer durumlarda birçok bankadan destek alarak ehliyet harç ücretlerini ödeyebilirsiniz. Bunun için devletin sitesinden bilgi alabilir ve ödeme yapacağınız banka isimlerini öğrenebilirsiniz.

Bunun dışında hem mobil bankacılıktan hem de ATM’ler üzerinden ehliyet harç yatırma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat ödeme işlemini gerçekleştirdikten sonra gerekli işleme dair dekontunuzu almayı unutmayın. Çünkü nüfus müdürlüğüne ehliyet başvurusu yapmaya gittiğinizde ehliyet harç ücretlerini ödediğinize dair dekont sizden istenen resmi belgeler arasında olacaktır.

Sizler de 2023 ehliyet harç fiyatları gibi önemli bilgilerden sürekli olarak haberdar olmak istiyorsanız Güven Sürücü Kursu’nu takip edebilirsiniz. Onlarca yıldır müşterilerimizi güvenle geleceğe doğru götürüyoruz. Sizler de bu sene içerisinde araç kullanmak istiyor ve ehliyetinizi en kolay ve hızlı şekilde almayı planlıyorsanız en iyi Denizli sürücü kursunda sizlere de bir yer var!